Tanzanija

Tanzanija

Tanzanija. Nepregledna prostranstva afričkih savana sa svojim stanovnicima lavovima, zebrama, gazelama i nilskim konjima, potpuno slobodnima u svom prirodnom staništu. Doživjeti Tanzaniju znači uspinjati se po vulkanskom krateru Ngorongoro ili posjetiti pleme Čaga. Putovanje u Tanzaniju svakako će zadovoljiti sva vaša osjetila i pružiti vam osjećaj da ste dio prirode, i afričkog i našeg nasmijanog plemena. Budite i vi nakratko pripadnik plemena Masai, uskočite u njihovu tradicionalnu odjeću, stavite sve te divne ukrase na tijelo, grickajte baobab bombone i krenite u pravu pravcatu nomadsku avanturu.

Nakon toga slijedi planina Kilimandžaro, kraljica svih afričkih planina, a saznat ćete kako izgleda život u njenom podnožju. Upoznat ćemo se sa svakodnevnim životom u Aruši, Moshiju i Dar-es-Salaamu. Za kraj programa koji uključuje i Tanzaniju i Zanzibar ostavljamo najljepšu poslasticu – Zanzibar. Otok se nalazi u Indijskom oceanu, 20-50 kilometara udaljen od tanzanijskog kopna. U svijetu je poznat po začinima, nevjerojatnim dugim plažama s bijelim pijeskom, dugoj tradiciji i hakuna matata načinu života.

Polasci

Putovanja

Video

Korisne informacije

Ovdje ćete naći korisne informacije o destinaciji, kao i neke savjete za ovo putovanje.

Tanzanija

Informacije vezane za COVID-19:

Mjere za ulazak u određene zemlje se svakodnevno mijenjaju. Najnovije mjere možete provjeriti na linkovima u nastavku:
https://www.iatatravelcentre.com/world.php
https://mvep.gov.hr/informacije-za-gradjane-244593/konzularne-informacije-22730/preporuke-za-putovanja-22854/upozorenja/245044

Putnici su dužni pridržavati se mjera i uputa koje su na snazi u odredišnoj zemlji, kao i u zemljama tranzita te mjera i uputa navedenim u ovom tekstu i na stranicama MVEP-a. Upućujemo sve putnike da se tijekom cijelog putovanja pridržavaju propisanih mjera, kao i svih osnovnih epidemioloških i higijenskih mjera, nose zaštitne maske na mjestima gdje se nalazi više ljudi, često peru ruke toplom vodom i sapunom te uvijek imaju uz sebe dezinficijens i zaštitnu masku. Agencija ne odgovara za stanja nastala nepoštivanjem propisanih mjera od strane putnika.

Opći podaci

Napomena: Od 1. 6. 2019. godine nastupila je zabrana proizvodnje, unosa i korištenja plastičnih vrećica u Tanzaniji. Zabrana se odnosi i na turiste koji dolaze u Tanzaniju, stoga molimo da izbjegavate korištenje istih, te na drugi način pakirate svoje stvari (bilo u ručnoj ili predanoj prtljazi) kako biste izbjegli plaćanje visokih novčanih kazni. Plastične vrećice i ostala plastična ambalaža u kojima se nalaze proizvodi kupljeni u zračnoj luci moraju se ukloniti prije ulaska u avion kao i sve „zip“ vrećice koje putnici koriste za pakiranje tekućina. Ukoliko ih putnici koriste tijekom leta, iste moraju ostaviti u avionu.

*Tanzanija

  • Osnivanje: 26. travnja 1964.
  • Neovisnost: Tanganjika 1961., Zanzibar 1963.
  • Glavni grad: Dodoma
  • Najveći grad: Dar es Salaam
  • Broj stanovnika: 55,5 milijuna
  • Površina: 945 087 km²
  • Jezik: svahili i engleski
  • Stanovništvo: 99% narodi afričkog porijekla iz više od 130 plemena
  • Vjeroispovijest: 30-40% kršćani, 30-40% muslimani, ostatak pripadnici tradicionalnih religija.
  • Lokalno vreme: UTC+3
  • Valuta: tanzanijski šiling (TZS)

*Zanzibar

  • Glavni grad: Zanzibar City
  • Broj stanovnika: oko 800 000
  • Vjeroispovijest: 99% muslimansko stanovništvo

Dokumenti i vize

  • Za ulazak na teritorij Tanzanije (kojoj pripada i otok Zanzibar) državljanima Republike Hrvatske potrebna je viza. Cijena vize iznosi oko 50 $ (novčanice novijeg datuma, izdane nakon 2006. godine), a dobiva se po dolasku u zračnoj luci i vrijedi 3 mjeseca. Nije potrebno podnositi dokumentaciju, već samo popuniti formular i ponijeti fotografiju dimenzija 3,5×4,5 cm s bijelom pozadinom. Postoji mogućnost da u zračnoj luci zatraže plaćanje vize karticom (Visa, MasterCard; ovo se češće događa ako putujete direktno na Zanzibar) pa je važno da kod sebe imate i kreditnu karticu. Kada se prelazi na Zanzibar (na turi Tanzanija i Zanzibar) u luci se prolazi kontrola putovnica i dobiva viza za Zanzibar, bez nadoplate.
  • Na teritoriju Tanzanije ne postoji ambasada Republike Hrvatske, već je odgovorna ambasada u Adis Abebi (Etiopija). Također ni Srbija, Bosna i Hercegovina, Crna Gora, Makedonija i Slovenija nemaju svoje ambasade.
  • Savjetujemo da slikate putovnicu i imate ju spremljenu u digitalnom obliku u mobitelu ili na mailu kako biste u slučaju izgubljenog ili ukradenog dokumenta mogli dokazati identitet.
  • Ukoliko želite iznajmiti vozilo ili motor na Zanzibaru potrebna vam je međunarodna vozačka dozvola ali i dozvola koju morate izvaditi na Zanzibaru, u nadležnoj policijskoj postaji ili u Stone Townu, ako želite voziti po cijelom otoku.
  • Putnici koji nisu državljani Republike Hrvatske su obvezni sami se upoznati s viznim režimom države u koju putuju.

Lijekovi i cjepiva

  • Cjepivo protiv žute groznice više nije obvezno, ali ako ste cjepivo svejedno primili, ponesite potvrdu sa sobom. Naši putnici individualno odlučuju žele li se cijepiti ili ne. Možete se savjetovati sa svojim liječnikom i Institutom za javno zdravstvo Andrija Štampar. Ukoliko ste u dogovoru sa svojim liječnikom odlučili uzimati lijekove protiv malarije, ponesite i njih na putovanje. Važno je znati da navedeni lijekovi ne štite 100% od malarije i mogu imati nuspojave.
  • Savjetujemo da sa sobom ponesete lijekove za svaki slučaj – probiotike, aktivni ugljen, lijekove za prehladu, bolove ili temperaturu, lijekove za terapiju (ako ju imate), te flastere. Također, ponesite sredstvo protiv komaraca za tropska područja, kremu za sunčanje visokog zaštitnog faktora (30-50), te ostale proizvode za osobnu higijenu.
  • Na Zanzibaru vodite računa o ježevima, meduzama i kokosovim orasima.

Zdravstveno osiguranje

  • Nije obvezno, ali ga svakako preporučamo za sve daleke destinacije. Putno zdravstveno osiguranje možete uzeti u agenciji do 5 dana prije polaska na putovanje. Za cijenu osiguranja kontaktirajte agenciju.

Hrana i voda

  • Isključivo pijte flaširanu vodu i njom perite zube, a što se hrane tiče možete jesti što želite, samo kada jedete voće i povrće obavezno ih operite flaširanom vodom i/ili oljuštite.
  • Tradicionalna prehrana obuhvaća piletinu, govedinu (u vidu roštilja ili gulaša), riža, povrće i voće, a na Zanzibaru i morske plodove i ribu. Ulična hrana se ne preporuča (prije svega jer ovo nije područje s tradicijom ulične hrane).

Telefon, komunikacija, struja i vremenska zona

  • Može se dogoditi da neke naše mreže ne funkcioniraju ili da mreža nije svugdje jednako pokrivena signalom u Tanzaniji i na Zanzibaru, te u tom slučaju savjetujemo da uzmete lokalne kartice za svaki slučaj. Internet je zastupljen na recepcijama i restoranima.
  • Potrebno je ponijeti adapter za struju s tri ulaza – kao za Veliku Britaniju. Adapter se ne može kupiti na samoj destinaciji, stoga savjetujemo da isti potražite u bilo kojem bolje opremljenom dućanu s elektroničkom ili putnom opremom.
  • Vremenska zona u Tanzaniji je GMT+3. Tijekom zimskog računanja vremena razlika između Hrvatske i Tanzanije je +2h, a tijekom ljetnog računanja je +1h.

Klima

  • Tanzanija i Zanzibar odlikuje se relativno visokim temperaturama (prosječna maksimalna dnevna je 28-33°C, noćna oko 15-20°C), vlažnost zraka je visoka, a sunce je izuzetno jako jer se radi o područjima oko ekvatora. Temperatura može i pasti, tako da sa sobom obavezno ponesite odjeću dugih rukava i nogavica. Kišni period traje od ožujka do lipnja, ali se kiša može javiti i u bilo koje doba godine.

Sigurnost

  • Tanzanija i Zanzibar su sigurne destinacije, ali ukoliko se pridržavate određenih pravila. Ne preporuča se kretanje po mraku i noću, jer se prije svega radi o siromašnim i nerazvijenim područjima, niti da sami obilazite Dar es Salaam. Također, nije preporučljivo da se krećete sa skupocjenim nakitom.
  • Izbjegavajte prodavače opojnih sredstava, svi opijati su zabranjeni i ilegalni. Pazite kad fotografirate, jer ukoliko želite slikati nekoga, morate obavezno pitati.

Novac, plaćanje, potrošnja i suveniri

  • Što se tiče plaćanja, u Tanzaniji i Zanzibaru valuta je tanzanijski šiling: 1 EUR = 2578 TZS; 1 USD = 2300 TZS.
  • Nosite dolare koje ćete na destinaciji mijenjati u šilinge (ponegdje je moguće platiti u dolarima, no ne oslanjajte se na to), bitno je da novčanice dolara nisu starije 2006. godine.
  • Savjetujemo da, nakon što sletite, u zračnoj luci zamijenite manji dio novca u lokalnu valutu (30-50 $). Bankomati postoje, ali nisu lako dostupni te plaćanje karticama (Visa, MasterCard) nije svugdje zastupljeno, tako da je bolje osloniti se na gotovinu. Svakako najavite svojoj banci putovanje, obzirom da banke znaju blokirati račun kada primijete aktivnost na neuobičajenom području te se raspitajte za naknade.
  • Što se tiče osobne potrošnje na destinaciji, to je uglavnom individualno i ovisi gdje jedete, koliko suvenira kupujete i slično. Na turi Tanzanija i Zanzibar okvirno je potrebno oko 500-600 $, a na turi Zanzibar oko 400-500 $ po osobi (bez fakultativnih izleta).
  • Na tržnicama, prodavaonicama suvenira i kod uličnih prodavača uvijek se cjenkajte, jer je to običaj. Osim cjenkanja običaj je gotovo uvijek i svima ostavljati napojnicu.
  • Za početak moramo napomenuti da je zabranjeno iznošenje školjki, koralja i minerala te drugih predmeta iz prirode.
  • Od suvenira preporučamo čuvene slike tehnike Tingatinga, tradicionalnu odjeću i materijale, predmete i skulpture od drveta, kavu s Kilimanjara, tradicionalnu glazbu, nakit, predmete vezane za Maasai kulturu te začine sa Zanzibara.

Odjeća

  • Od odjeće je potrebna ljetna, laganija odjeća, ali obavezno ponesite sa sobom nešto dugih rukava i nogavica za avion, večeri, safari, kao zaštitu od komaraca i slično. U večernjim satima moguć je pad temperature.
  • Na Zanzibaru Vam je potrebna ljetna odjeća i odjeća za plažu, ali i nešto duže (zbog komaraca, odlaska na izlete i u naselje, te obilazak Stone Town-a gdje se morate pristojno obući, jer se radi o mjestu gdje je veći postotak stanovnika islamske vjere). Za izlet u Jozani šumu poželjno je da imate zatvorenu obuću zbog terena kojim se krećemo. Za izlet na Blue Safari poželjno je imati nešto u čemu možete hodati kroz vodu (zbog oštrih koralja, algi, ježeva i sl.).
  • Ukoliko se putuje u vrijeme Ramazana treba voditi računa da je neophodno pristojno oblačenje, što podrazumijeva pokrivene noge i ramena (duži rukavi), osobito kada se ide u obilazak većih mjesta kao što je Stone Town.